School Zone Flashing Light Schedule 2022-23

Print-Only PDF

Elementary Schools

School A.M. Time P.M. Time Alternate Schedule
Alvey 7:40-8:40 a.m. 2:20-3:20 p.m.
Antietam 7:40-8:40 a.m. 2:20-3:20 p.m.
Bel-Air 8:15-9:15 a.m. 2:55-3:55 p.m.
Bennett 8:40-9:40 a.m. 3:20-4:20 p.m.
Bristow Run 8:15-9:15 a.m. 2:55-3:55 p.m.
Coles/Benton 7:50-9:30 a.m. 2:30-4:10 p.m.
Ellis/Unity Reed 7:00-8:00/8:30-9:30 a.m. 1:40-2:40/3:10-4:10 p.m.
Featherstone 8:15-9:15 a.m. 2:55-3:55 p.m.
Fitzgerald 8:35-9:35 a.m. 3:15-4:15 p.m.
Glenkirk 8:15-9:15 a.m. 2:55-3:55 p.m.
Gravely 8:35-9:35 a.m. 3:15-4:15 p.m.
Haymarket 8:45-9:45 a.m. 3:25-4:25 p.m.
Henderson 8:20-9:20 a.m. 3:10-4:10 p.m.
Kilby 8:30-9:30 a.m. 3:10-4:10 p.m.
Lake Ridge ES 8:30-9:30 a.m. 3:10-4:10 p.m.
Leesylvania 8:35-9:35 a.m. 3:15-4:15 p.m.
Marshall 8:30-9:30 a.m. 3:10-4:10 p.m.
McAuliffe 8:15-9:15 a.m. 2:55-3:55 p.m.
Mountain View 8:45-9:45 a.m. 3:25-4:25 p.m.
Mullen 8:30-9:30 a.m. 3:10-4:10 p.m.
Neabsco 8:50-9:50 a.m. 3:40-4:30 p.m.
Nokesville/Brentsville HS 6:55-8:45 a.m. 1:35-3:25 p.m.
Occoquan 8:30-9:30 a.m. 3:10-4:10 p.m.
Old Bridge/Woodbridge HS/Lake Ridge MS 7:00-9:15 a.m. 1:40-3:55 p.m.
Pattie - Waterway 7:35-8:35 a.m. 2:15-3:15 p.m.
Pattie/Washington Reid - 234 7:35-8:35 a.m./8:45-10:15 a.m. 12:05-1:05 p.m./2:15-4:30 p.m.
Penn 8:50-9:50 a.m. 3:30-4:30 p.m.
Piney Branch 8:50-9:50 a.m. 3:30-4:30 p.m.
River Oaks 8:15-9:15 a.m. 2:55-3:55 p.m.
Rosa Parks 8:30-9:30 a.m. 3:10-4:10 p.m.
Signal Hill 8:45-9:45 a.m. 3:25-4:25 p.m.
Springwoods 8:15-9:15 a.m. 2:55-3:55 p.m.
Sudley 8:30-9:30 a.m. 3:10-4:10 p.m.
Swans Creek 8:15-9:15 a.m. 2:55-3:55 p.m.
T. Clay Wood/Patriot 7:00-8:00a.m./8:45-9:45a.m. 1:40-2:40 p.m./3:25-4:25 p.m.
Triangle 8:30-9:30 a.m. 3:10-4:10 p.m.
Tyler/PACE West 6:50-7:50a.m./8:15-9:15 a.m. 1:30-2:30 p.m./2:55-3:55p.m.
Vaughan/Woodbridge MS 7:50-9:40 a.m. 2:30-4:20 p.m.
Washington Reid/Pattie 7:35-8:35 a.m./8:45-10:15 a.m. 12:05-1:05 p.m./2:15-4:30 p.m.
Westridge 8:40-9:40 a.m. 3:20-4:20 p.m.
Yorkshire 8:40-9:40 a.m. 3:20-4:20 p.m.
Yung 8:50-9:50 a.m. 3:30-4:30 p.m.

Middle Schools

School A.M. Time P.M. Time Alternate Schedule
Benton/Coles 7:50-9:30 a.m. 2:30-4:10 p.m.
Beville 7:40-8:40 a.m. 2:20-3:20 p.m.
Bull Run 7:45-8:45 a.m. 2:25-3:25 p.m.
Fred Lynn 7:45-8:45 a.m. 2:25-3:25 p.m.
Gainesville 7:40-8:40 a.m. 2:20-3:20 p.m.
Graham Park 7:45-8:45 a.m. 2:25-3:25 p.m.
Hampton 7:50-8:50 a.m. 2:30-3:30 p.m.
Lake Ridge MS/Woodbridge HS/Old Bridge 7:00-9:15 a.m. 1:40-3:55 p.m.
Marsteller 7:30-8:30 a.m. 2:25-3:25 p.m.
Rippon 7:40-8:40 a.m. 2:20-3:20 p.m.
Saunders 7:50-8:50 a.m. 2:30-3:30 p.m.
Unity Braxton 7:45-8:45 a.m. 2:25-3:25 p.m.
Woodbridge MS/Vaughan 7:50-9:40 a.m. 2:30-4:20 p.m.

High Schools

School A.M. Time P.M. Time Alternate Schedule
Brentsville District/Nokesville 6:55-8:45 a.m. 1:35-3:25 p.m.
Colgan 7:00-7:45 a.m. 1:40-2:40 p.m.
Forest Park 7:00-8:00 a.m. 1:40-2:40 p.m.
Freedom 6:55-7:55 a.m. 1:35-2:35 p.m.
Gar-Field 7:00-8:00 a.m. 1:40-2:40 p.m.
Hylton 7:00-8:00 a.m. 1:40-2:40 p.m.
Osbourn Park 7:00-8:00 a.m. 1:40-2:40 p.m.
Patriot/T.Clay Wood 7:00-8:00/8:45-9:45 a.m. 1:40-2:40/3:25-4:25 p.m.
Unity Reed/Ellis ES 7:00-8:00 a.m./8:30-9:30 a.m. 1:40-2:40/3:10-4:10 p.m.
Woodbridge HS/Old Bridge/Lake Ridge Middle 7:00-9:15 a.m. 1:40-3:55 p.m.

Alternative, Special Education, and Independence Nontraditional School

School A.M. Time P.M. Time Alternate Schedule
PACE West/Tyler 6:50-7:50 a.m./8:15-9:15 a.m. 1:30-2:30 p.m./2:55-3:55 p.m.
Independence Nontraditional 7:00-8:15/10:00-11:15 a.m. 1:15-3:05/5:00-6:00 p.m.